Food Waste Hackathon Praha
Ve dnech od 21. do 23. dubna 2017 se uskutečnil první ročník Food Waste Hackathonu pořádaný v České republice. Program odstartoval pátečním zahájením přístupným pro veřejnost, jehož se zúčastnilo více než 40 jedinců. Ti se seznámili s hlavními problémy spojenými s plýtváním potravinami. Víkendová část Hackathonu byla vyčleněná pro ty, kteří chtěli pracovat na vyvíjení návrhu mobilní a webové aplikace, jež by na dané problémy odpovídala. Do této části se zapojilo 14 vizionářů, designérů a programátorů.
Tři páteční výzvy
Jarmila Pilecká ze Sociologického ústavu AV ČR odstartovala program představením současného stavu plýtvání potravinami se zaměřením na porozumění dynamiky plýtvání v českých domácnostech a jeho důsledky. Následující část programu se již věnovala konkrétním výzvám.
- Věra Doušová z Potravinové banky Praha představila první výzvu: jak zefektivnit systém distribuce mezi bankami a jejich klienty a zachránit tak větší množství potravin, a zároveň dát jejich klientům možnost získat širší porozumění příběhu potravin, jež dostávají.
- Yana Pancheva ze společnosti Tesco Stores ČR přiblížila problémy prodejců s efektivní distribucí potravin do potravinových bank z menších obchodů a supermarketů.
- Tereza Čajková z organizace Glopolis se věnovala způsobům, kterým může aplikace podporovat vzdělávání o zodpovědné spotřebě na úrovni škol, a pomoci studentům porozumět globálnímu rozměru potravinového odpadu.
Na závěr se slova ujal Otto Zeman ze společnosti Vodafone, který představil možnosti a způsoby, jak mohou technologie řešit sociální problémy. Jeho cílem bylo podnítit účastníky, aby se nebáli mít velké ambice.
Sobotní a nedělní maraton
Sobotní program začal společnou snídaní a brainstormingem, kde se 14 účastníků a 6 mentorů pustilo do vymýšlení nápadů, jak se popasovat s problémem plýtvání potravin v České republice. Po hodině úsilí vzniklo více než 10 různých návrhů na vytvoření aplikací. Nakonec účastníci Hackathonu vybrali 3 nápady, na kterých během víkendu pracovali. První aplikace se zaměřila na účinnější distribuci darovaných potravin mezi prodejci a potravinovými bankami. Druhá se věnovala komunitnímu sdílení potravin neboli “food-sharing” a zároveň nezapomněla na rady svým uživatelům ohledně skladování. Třetí si dala za cíl propojit restaurace a jejich zákazníky.
Týmy a jejich prezentace
V neděli odpoledne se týmy pustily do svých prezentací. Na představení svého nápadu měly pouze 7 minut, během kterých se snažily přesvědčit pětičlennou porotu o relevanci a funkčnosti svých ideí.
První tým a jejich aplikace nazvaná Předáno reaguje na efektivitu darování jídla na úrovni prodejců, potravinových bank a charit. Cílem aplikace je mezi těmito třemi skupinami zajistit komunikaci efektivní v ekonomických i environmentálních termínech. Jednoduchá aplikace, která pomáhá lépe komunikovat potřeby potravinových bank, charit a prodejců, by měla výrazně zlepšit průběh darování jídla.
První tým a jejich aplikace nazvaná Předáno reaguje na efektivitu darování jídla na úrovni prodejců, potravinových bank a charit. Cílem aplikace je mezi těmito třemi skupinami zajistit komunikaci efektivní v ekonomických i environmentálních termínech. Jednoduchá aplikace, která pomáhá lépe komunikovat potřeby potravinových bank, charit a prodejců, by měla výrazně zlepšit průběh darování jídla.
Druhý tým se věnoval přebytku potravin na úrovni spotřebitelů v domácnostech a obchodech. Zejména se zaměřil na monitorování expirace jídla a food sharingu jako způsobu budování komunit. Food sharing je koncept, který pomáhá lidem a malým podnikům informovat ostatní uživatele o přebytku potravin a možnostech jeho sdílení. Představená aplikace propojila možnost výběru a sdílení jídla s ostatními a nezapomněla na tipy pro jeho skladování v domácnostech i na recepty pro jeho přípravu.
Třetí tým pracoval na aplikaci Eco To Go s cílem vytvořit efektivní propojení restaurací a jejich zákazníků. V restauracích jsou přebytky jídel jedním ze současných problémů. Tato aplikace má za cíl propojit podniky s lidmi, aby si mohli zakoupit přebytky se slevou.
Porota a vítězové
Členové poroty Jan Bízik (Laboratoř Nadace Vodafone), Martin Andrle (Tech Squat), Věra Doušová (Potravinová banka Praha), Yana Pancheva (Tesco Stores ČR) a Tereza Čajková (Glopolis) hodnotili prezentované aplikace podle následujících kritérií:
- Jak velký vliv má na plýtvání potravinami?
- Jak dobře je nápad promyšlený a jaká je možnost realizace?
- Jaký je viditelný výstup/prezentace z víkendu?
Hlavním vítězem Hackathonu se stala aplikace “Předáno” zabývající se distribucí darovaných potravin mezi prodejci, potravinovými bankami a charitami. Daná aplikace byla oceněná díky solidnímu plánu pro další vývoj, dobré struktuře programování a velkému dopadu v rámci výzev plýtvání potravinami v České republice.
Všechny týmy získaly možnost pokračovat na svých návrzích a soutěžit dále na dokončení aplikace v rámci akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone 2017.
Všechny týmy získaly možnost pokračovat na svých návrzích a soutěžit dále na dokončení aplikace v rámci akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone 2017.
Ocenění
Děkujeme za podporu našich partnerů a sponzorů! Díky nim jsme mohli nabídnout účastníkům ocenění za jejich tvrdou a neúnavnou práci:
- mobilní telefon a ipod (Nadace Vodafone)
- krabičky na obědy, láhve na pití a látkové tašky (IKEA)
- poukaz na nákup v obchodech IKEA (IKEA)
- certifikovaná bio káva (IKEA)
- šperky Trashmade a trička (Nadace Vodafone)
- trička, zápisníky a sluneční brýle (czc.cz)
Během Hackatonu jsme si pochutnali na občerstvení darovaném společnostmi IKEA a Mamacoffee, díky kterému jsme udrželi naši hladinu energie vysoko!
Food Waste Hackathon Praha was one of 5 Food Waste Hackathons
In this STREFOWA project we organize 5 Food Waste Hackathons in 5 countries in Central Europe to hack with the community on ideas how technology can help us solve the pressing problem of food waste in Europe.